Walka ze stresem
Czujesz zdenerwowanie pod koniec dnia? Irytując Cię proste
czynności? Nie czujesz spełnienia w wykonywanej pracy? To znaczy, że
cierpisz na syndrom nerwicowego przeciążenia. Może i brzmi strasznie,
ale łatwo sobie z tym poradzić. Wystarczy parę codziennych ćwiczeń, by
nauczyć się radzenia z negatywnymi emocjami.
Podstawą jest oddech. W sytuacjach stresowych przyspiesza on w sposób niekontrolowany. W przypadkach skrajnych może prowadzić do ataku duszności i napadów strachu. Dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Wdech powinien trwać mniej więcej tyle samo czasu co wydech. W sytuacjach stresowych nabieraj głęboko powietrze, a następnie powoli i stopniowo je wypuszczaj. Dzięki temu uregulujesz bicie serca i ciśnienie, a tym samym uspokoisz się.
Równie istotne jest podejście. Nigdy praca nie powinna dominować nad Twoim życiem. Dlatego jeśli przełożony wymaga od Ciebie nadmiernej ilości pracy, wykraczający poza zakres obowiązków i naruszającą Twój prywatny czas, powiedz mu o tym. Pamiętaj, że nie żyjesz dla pracy. Pracujesz, żeby spełniać marzenia. A one bez pozytywnego myślenia i wolnego czasu są nie do osiągnięcia.
Masz stateczną pracę przed biurkiem? Zadbaj o odpowiednie otoczenie. Możesz na blacie poustawiać pamiątki z podróży, zdjęcia lub nietypowe gadżety. Nawet jeśli będziesz spędzać wiele godzin w firmie, spoglądając na nie, przypomnisz sobie radosne chwile.
Kawa w nadmiernych ilościach to oczywiście truizm. Ale fakt faktem, że w dużych firmach spożywa się ją w nadmiernych dawkach. Spróbuj zastąpić ten trunek np. zieloną lub czerwoną herbatą. Obie działają pobudzająco, za to nie powodują nawarstwienia stanów nerwicowych.
Czas wolny. O niego trudno w trakcie pracy w korporacji. Ale pamiętaj – według przepisów masz do niego pełne prawo. Na kawę, lunch czy obiad. Możesz go przeznaczyć na rozmowy z innymi pracownikami. Rozmowa zawsze pomaga w rozładowaniu emocji.
Nadal czujesz stres po powrocie z pracy? Wybierz sport! Bieganie, zumba, tenis, fitness czy nawet ćwiczenia na stepperze – pomogą wyładować całą negatywną energię, którą zastąpią tą pozytywną. Od dawna wiadomo, że ruch sprzyja pozytywnemu nastrojowi.


