Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji Wrocław

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – choroba śmiertelna charakteryzująca się celową utratą wagi ciała. Zaczyna się od promowanego przez media i świat reklam odchudzania, a kończy na uzależnieniu od niejedzenia. Chorzy zrzucają wagę ciała głodując, spożywając minimalną ilość pokarmów, wykonując ciężkie ćwiczenia fizyczne, stosując środki przeczyszczające, prowokując wymioty. Towarzyszy im ogromny lęk przed otyłością. Mają zniekształcony, nieprawidłowy obraz własnego ciała. Pogłębiająca się choroba doprowadza do wyniszczenia organizmu, zaniku łaknienia, obniżenia nastroju, wycofania się z życia towarzyskiego i rodzinnego, a nawet depresji, której towarzyszą myśli bądź próby samobójcze.

Do objawów anoreksji należą m.im.:
● ograniczenie ilości spożywanych pokarmów
● niedowaga (BMI poniżej 17,5)
● zaburzenia hormonalne – brak miesiączki od 3 miesięcy
● lęk przed otyłością
● zniekształcony obraz własnego ciała
● objawy somatyczne będące skutkiem spadku masy ciała: bóle głowy, niskie ciśnienie krwi, obrzęki dłoni i stóp, wypadanie włosów, zimne dłonie, nadmierne pocenie się, sucha łuszcząca skóra, meszek na twarzy, dłoniach i ciele

Leczenie anoreksji to proces trudny i długotrwały. Nie ma leków na anoreksję. Farmakologia ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń współistniejących z tą chorobą. Decyzja o hospitalizacji zapada w sytuacji zagrożenia życia pacjenta np. w wyniku spadku masy ciała poniżej 25 proc. masy należnej, poważnych zaburzeń somatycznych i psychicznych (ważna ocena ryzyka samobójstwa).
Głównym sposobem leczenia anoreksji jest psychoterapia indywidualna, która pomaga dotrzeć do przyczyn destruktywnych zachowań i pozbyć się obsesyjnych myśli związanych z odchudzaniem. Zaufany psychoterapeuta pomaga pacjentce zmienić samoocenę i zniekształcony obraz własnego ciała, oraz zrozumieć emocje i zachowania. Warto pamiętać, że przyczyn anoreksji można doszukiwać się w wewnętrznych konfliktach w sferze seksualności, rywalizacji, usamodzielniania się.
Problemy związane z doświadczeniem zaburzeń psychosomatycznych i psychicznych leczone są poprzez pobudzanie zdrowych mechanizmów obronnych przywracających stan równowagi psychofizycznej, a także poprzez zmianę sposobu myślenia, interpretacji rzeczywistości, postaw, nawyków i sztywnych przekonań. W leczeniu anoreksji ważne jest aby chora nauczyła się jak radzić sobie z trudnymi, stresującymi sytuacjami w sposób korzystny dla siebie, a nie destrukcyjny, niszczący ciało i psychikę. Terapeuta pomaga również w przyjęciu zdrowych wzorców jedzenia i zaakceptowaniu zdrowego sposobu przybywania na wadze (zaproponowanego przez dietetyka).