Elektrokardiogram w diagnostyce chorób sercaJednym z niezmiernie istotnych i jednocześnie najbardziej podstawowych badań stosowanych we współczesnej kardiologii jest badanie z zastosowaniem EKG, czyli elektrokardiogramu. Jego funkcjonowanie polega na zapisywaniu aktywności elektrycznej serca chorego na profesjonalnym papierze w postaci graficznego obrazu, jaki standardowo powstaje z dwunastu odprowadzeń (cztery elektrody układa się w specjalnej pozycji na kończynach pacjenta, a sześć na jego klatce piersiowej, oczywiście w właściwym ustawieniu i we właściwej kolejności). Jest to możliwe dlatego, że serce produkuje w toku pracy określone pole elektryczne znajdujące się w jego centrum. 

Celem badania jest wykazanie serii wychyleń od linii podstawowej (zwaną również linią izoelektryczną), które nazywane są załamkami. Każdy pojedynczy załamek odpowiada albo depolaryzacji, albo repolaryzacji konkretnego regionu serca. Zapis elektryczny pracy serca warunkuje położenie umieszczonych na ciele pacjenta elektrod oraz od tego, czy pobudzenie w sercu odbywa się w stronę elektrody, czy też w kierunku odwrotnym. Mierząc odstępy mające miejsce między pobudzeniami, wylicza się częstość rytmu rytmu i zarazem sprawdza się, czy jest on właściwy, czy też pacjent ma problemy z bradykardią (rytmem za wolnym) albo tachykardią (analogicznie, rytmem zbyt szybkim). 

Dla informacji, należy zauważyć, że dobrze serce człowieka powinno kurczyć się w tempie od sześćdziesięciu do stu uderzeń w ciągu jednej minuty. To nie są jedyne informacje, jakie dostarcza specjalistom krzywa EKG. Informuje ona także o stanie mięśnia serca. Można z niej uzyskać wartościowe informacje na temat przerostu mięśnia komór i ich przeciążenia, z którymi ma się do czynienia w wypadku nadciśnienia tętniczego bądź nadciśnienia płucnego (zależnie od komory serca). Badanie oferuje także istotną wiedzę na temat wielu chorób zastawkowych serca i o kardiomiopatii. Jednakże za najważniejszą funkcję spełnianą przez badanie EKG uznać można wykazywanie symptomów niedokrwienia mięśnia serca czy zawału. Badanie to, chociaż jest łatwe i nieinwazyjne, często ratuje życie także tym pacjentom, którzy nie są kompletnie świadomi wiszącego nad nimi ryzyka dla zdrowia. 

Nierzadko wykonywanym badaniem jest też EKG wysiłkowe. Na jego bazie diagnozuje się zarówno na przykład pilotów i sportowców, jak również osoby podejrzewane o chorobę wieńcową. Daje określić, na jaki poziom wysiłku fizycznego można spokojnie pozwalać sobie w codziennym i profesjonalnym życiu. Pozwala określić, czy dana osoba nadaje się do realizowania konkretnego połączonego z wysiłkiem zawodu, a dodatkowo pomaga ustalić program rehabilitacji. Jeżeli ciebie również interesuje wykonanie takiego badania i mieszkasz we Wrocławiu bądź w okolicach, to wpisz w wyszukiwarkę takie hasła, jak „ekg wrocław” albo „holter ekg wrocław” w sytuacji, jak wymagasz stałego i niekrępującego ruchów monitorowania. Także wtedy należy pamiętać o zachowaniu aktywności ruchowej, bo celem badania jest wskazanie, jak serce pracuje nie jedynie w łatwych sytuacjach, lecz również tych szczególnie obciążających. Na podstawie zarejestrowanych zapisów, lekarz dokona fachowej interpretacji oraz oceni kłopot.

Prywatna Praktyka Lekarska dla Serca
Kardiolog Wrocław Katarzyna Zabrocka-Łabaziewicz
http://dlaserca.pl/

ul. Kamieńskiego 225/1U
51-124 Wrocław
tel. 603049459
dlaserca@dlaserca.plPomoc w depresji
Zwana chorobą duszy i bardzo męcząca. Mowa o depresji. Rozpoczyna się przeważnie od pogorszenia nastroju. Czasem od niezidentyfikowanego bólu pleców, które dają o sobie znać, bolą i ciążą nie wiedzieć czemu. Wówczas mało kto przeczuwa, że w zanadrzu czai się depresja.Inne jej...
Jak okiełznać depresję?

Leczenie chorób, które swoje objawy uzewnętrzniają poprzez zachowanie nie jest łatwe. Aby wysiłki przyniosły jakikolwiek efekt konieczne jest regularne, oraz dosyć długie uczęszczanie do specjalisty.

Psychoterapia, bo o niej tu mowa przeprowadzana jest z reguły w...

Przekłady z niemieckiego
Mowa towarzyszy nam od prawieków, początkowo jednorodna w jednej grupie językowej, by z czasem z powodu wzrostu liczebności i ekspansji terytorialnej rozpadła się na języki regionalne. Jednocześnie ze zróżnicowaniem języków, ich kształtowaniem coraz częściej potrzebni byli tłumacze....